İçerik yönetim sistemlerinden WordPress konusunda danışmanlık hizmeti verdiğimiz için, bu soruya SEO için en iyi içerik yönetim sistemi WordPress’tir cevabını vereceğimizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

2016 yılı itibarıyla en popüler ilk üç içerik yönetim sistemi sırayla WordPress, Joomla ve Drupal olarak görünüyor. (Kaynak: https://goo.gl/QVsk2N)

Bu üç içerik yönetim sistemi arasında, SEO açısından baktığımızda bize göre hiçbir fark bulunmamaktadır. Bunun başlıca nedenleri; her üç içerik yönetim sisteminin de modern web standartlarını desteklemesi ve bundan daha da önemlisi, arama motorlarının sizin hangi içerik yönetim sistemini kullandığınıza değil, site içeriği ve site dışı popülerliğinizle (link, sosyal medya paylaşımları, vs.) ilgilenmesidir.

Cevabınızı aldınız. “Olur mu ya!” demeyin. Joomla veya Drupal kullanıyorsanız; yalnızca arama motoru optimizasyonu yüzünden WordPress tercih edecekseniz durun durduğunuz yerde.

Arama motoru optimizasyonu yapabileceğiniz en iyi içerik yönetim sistemi; size sorunlarla saç baş yoldurtmayacak, öğrenmesi en hızlı ve içeriğe odaklanmanızı sağlayacak olandır.

İçerik yönetim sistemlerine genel olarak bakalım.

  • WordPress – Yeni başlayanlar için en iyi seçimdir. Kullanması kolaydır. Kişisel bloglardan tutun da, küçük ve orta ölçekli işletmelere, küçük ve orta çaplı e-ticaret sitelerine kadar geniş bir yelpazede kullanılabilmektedir.
  • Joomla – E-ticaret konusunda esnektir. Kullanması kolay sayılır, ancak yönetim arabirimi WordPress ve Drupal’ın gerisinde kalmıştır. Web sitenize yeni bir fonksiyon eklemek istediğinizde, görünümünü genel olarak değiştirmek istediğinizde sıkıntı yaşamanız olasıdır.
  • Drupal – Temel seviyede HTML, CSS ve PHP bilgisi gerektirir. Teknik açıdan WordPress ve Joomla’ya kıyasla daha ölçeklenebilir olmasına karşın; geliştirmek istediğinizde asıl odaklanmanız gereken işten uzaklaştırır, kendinizi bir anda işin içinden çıkılmaz bir durumda bulabilirsiniz.

Bu üç içerik yönetim sisteminden hangisine hakimseniz onunla yolunuza devam etmeniz SEO açısından en iyi seçim olacaktır. Arama sonuçlarında başarılı olabilmek için gerekli kriterler kabaca şunlardır;

  • Özgün içerik – Yaptığınız işi diğer web sitelerinden kopyala yapıştır yapmadan, dil bilgisi kurallarına riayet ederek; ziyaretçileriniz okuduklarında anlayabilecekleri bir dille hazırlarsanız, arama motorları tarafından mutlaka ödüllendirilirsiniz.
  • Uyumlu kod – HTML etiketleri ve Rich snippet gibi web standartlarından faydalanmalı, doğru yerlerde ve şekillerde kullanımlarını sağlamalısınız.
  • Linkler – Sitenize farklı web sitelerinden çeşitli linkler edinmeli, sosyal medya platformlarında web sitenizin paylaşımını arttırmalısınız.

Yukarıdaki kriterlerin yalnızca kod kısmı içerik yönetim sistemleri ile alakalı kısımdır. Özgün içerik ve link inşası sitede kullandığınız içerik yönetim sistemi ile alakası olmayan konulardır. WordPress, Joomla ve Drupal kıyaslandığında, arama motorlarının okuduğu kod anlamında aralarında bir fark bulunmamaktadır.

html kodlar

Arama motorları hangi içerik yönetim sistemini kullandığınızla ilgilenmezler. Onların gördükleri sitenizde arka plandaki kodlardır.

Teknik olarak; arama motoru optimizasyonu açısından içerik yönetim sistemlerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Arama motorlarını ilgilendiren salt içerik, HTML kodları, rich snippet kullanımı ve sahip olduğunuz site-dışı linklerdir.

Peki ne yapmalı? Hangi içerik yönetim sistemini tercih etmelisiniz.

Kendinize bu soruyu sorduğunuza göre daha önceden hiçbir içerik yönetim sistemini denemediniz veya bu işlerle ilgilenmiyorsunuz. Verilebilecek en net yanıt hangi içerik yönetim sistemi sitenizin içeriğine daha çok odaklanmanızı sağlayacaksa onu tercih etmelisiniz olmalıdır. Wordpress, Joomla, Drupal ve diğer sistemlerin neredeyse tamamı teknik açıdan SEO ihtiyaçlarını karşılar düzeydedir. Örneğin WordPress’in (diğerlerinin de) size sağladığı en büyük avantaj; minimum web tasarım bilgisi ile içeriklerinizi değiştirme ve yeni içerikler ekleme olanakları sunmasıdır.

Sizin şimdi sormanız gereken soru hangi içerik yönetimini en kolay kullanırım olmalıdır.

Bu soruya verilebilecek en net yanıt WordPress’tir. Hızlı, modern, sürekli güncellenen bir tema tercih ederek ve ayrıca yalnızca gerektiği kadar eklenti kurarak muhteşem işler çıkarabilirsiniz. Sorunlar çıkmaz mı? Elbette çıkar. Ancak Joomla ve Drupal’e kıyasla hem daha az sorunla uğraşır, hem de sıkıntı yaşamanız durumunda geniş kullanıcı kitlesi sayesinde daha hızlı ve kolay çözümler bulabilirsiniz.

Sonuç

Umarız SEO için en iyi içerik yönetim sistemi şudur şeklindeki yanlış bilgi ve efsaneleri göz ardı etmenizi sağlamışızdır. Arama sonuçlarında daha iyi yerlere gelebilmeniz için odaklanmanız gereken asıl husus zengin ve özgün içeriktir. WordPress kullanmanızı, aşmanız gereken engeller hususunda firmamızdan destek almanızı herkesten çok biz isteriz.

Web tasarımı, içerik yönetim sistemleri, hosting ve sunucu ortamları hakkında hiçbir bilgi sahibi değilseniz bir cpanel hosting edinmenizi, birer HTML sayfa oluşturarak kod ve genel hosting kavramlarına aşina olmanızı tavsiye ederiz. Dosya yükleme, basit düzeyde HTML sayfa oluşturma; içerik ekleme, görsel ekleme, başlık ve alt başlıkları oluşturma gibi temel konuları tecrüne ettikten sonra İnternet’teki kaynaklardan yardım alarak ilk wordpress kurulumunuzu yapabilir; 3-6 ay arası bir sürede deneme yanılma yöntemi ile