Bugünkü blog yazımıza samimi bir itirafla başlamak istiyoruz. Son iki blog yazımızın da Hosting konulu olmasının başlıca sebebi, bizim de bu sektöre adım atıyor olmamız. Arama sonuçlarında, örneğin; WordPress Hosting arandığında sonuçlar arasında en başlarda yer almak için bunu yapmaya mecburuz. Ancak bunu saçma sapan, çöp yazılar oluşturarak değil de, ziyaretçilerimizin yeni şeyler öğrenebilecekleri, bazen de hem gülüp hem de düşünecekleri konuları işleyerek yapmak istiyoruz.

O yüzden bu hafta hosting sektöründeki ‘çılgın vaatler’ hakkında birşeyler yazmak istedik. Özellikle düşük bütçeli, aylık 5-10 liraya satılan hosting paketlerinde sıkça karşılaştığımız bu çılgın vaatleri sıralayalım. Uzayın dahi sınırlarının olduğu tartışılan bir evrende, tüm hosting paketlerinin hiç şüphesiz ki sınırları var. Ancak büyük puntolu “SINIRSIZ” yazan paketlerin aslında ne kadar sınırlı oldukları, yüzlerce satırlık “kullanım koşulları” sayfalarında yer alıyor. Maalesef bir çok insan da satın alacağı hizmeti yeterince araştırmadığı için bu tuzağa düşüyor.

Örneğin; müşterilerimiz arasında yer alan Oto Teknik Veri yaklaşık olarak aylık 1.000.000 tekil kullanıcıya hizmet veren bir otomotiv web sitesi. Kurulumunu yaptığımız dedicated sunucu üzerinde oldukça fazla kaynağa sahip bir biçimde çalışıyor. Ancak bu sunucunun bile disk alanı, hafıza ve işlemci gücü gibi sınırları varken, piyasada “sınırsız” olarak satılan hosting paketlerinin olması gülünç değil mi…

komik hosting banner

Siz hiç sınırsız kişi kapasiteli asansör gördünüz mü? Tüm asansörlerde mevzuat gereği, kişi ve kilo kapasitesi yazmak zorundadır. Eğer asansör üreticileri de hosting firmaları gibi çalışıyor olsaydı, asansörlerin girişinde kocaman “SINIRSIZ” tabelası, içinde de ufak puntolarla “asansöre binecek kişilerin toplam ağırlığı 300 kilo ile sınırlıdır” yazıları görüyor olurduk.

Sınırsız Web alanı

Uzun yıllar boyunca, düzenli bir biçimde içerik eklenen WordPress blogunun bile en fazla 4 GB disk alanı kapladığı düşünüldüğünde “sınırsız” disk alanına neden ihtiyaç duyulur hiç düşündünüz mü?

Gerçekte: Kullanım koşullarında yasal olsalar dahi video, ses ve uygulama dosyalarının “sınırsız” alanda saklanamayacağı, toplam dosya adetinin 50.000 adet üzerinde olamayacağı yazar.

sınırlı hosting

Bu nasıl sınırsız hosting? Herşey sınırlıysa, neden “sınırsız” kelimesi kullanılıyor anlamak mümkün değil.

Limitsiz Trafik

Hosting için aylık 5 TL bütçe ayıran bir web sitesinin aylık ziyaretçi beklentisi ne olabilir ki… bunun bilincinde olan hosting firmaları için atış serbest.

Gerçekte: Limitsiz trafik sunduğunu iddia eden bir hosting firmasının genel kullanım şartlarını incelediğimizde, dosya paylaşımı yapılamayacağından, video ve ses dosyalarının sunucuda barındırmayacaklarından bahsettiklerini görüyoruz.

sınırsız hosting banner

“Sınırsız Hosting” duyan şok geçiriyor.

Sınırsız Eposta Hesabı

Amaç Gmail’e rakip olmak değilse, sınırsız eposta hesabı ne kadar gerekli bir ihtiyaçtır.

Gerçekte: Sınırsız eposta hizmeti verdiğini iddia eden hosting firmalarının birini dikkatlice inceliyoruz. Genel kullanım şartları arasında tüm epostalar için günlük 250 adet gönderim sınırı ve tüm hesaplar için toplam en fazla 10 GB e-posta alanı kullanılabileceği yazıyor. Sınırsız posta hesabı fakat sınırlı alan ve gönderim. Ne anladık bu işten?

Sınırsız MySQL

Binlerce makale ve WordPress’e ait verilerin yer aldığı bir veritabanının 200 mb civarlarında olacağı, herşey için tek bir veritabanına ihtiyacı olacağı düşünüldüğünde, sınırsız MySQL’e sahip olduğuna sevinmek ne kadar anlamlıdır bilinmez.

Gerçekte: Tek bir sorgunun en fazla 20 saniye sürebileceği, aynı anda belirli sayıda SQL sorgusuna izin verileceği, aksi takdirde hesabınızın habersiz dondurulabileceğinin yazdığı kullanım şartları mutlaka çok iyi incelenmeli.

Büyük puntolarla “SINIRSIZ” yazmayı, ardından yüzlerce satırlık kullanım sözleşmesinde sınırlar koymayı ticari açıdan ahlaki, mesleki açından da etik bulmuyoruz.

Peki ya bahsedilmeyen diğer gerçekler?

Hosting hizmet sözleşmelerini daha da derinden inceliyoruz. Gözümüze “CPU kaynaklarının %20’sinin  90 saniyeden fazla kullanılmasına izin verilmez” yazısı takılıyor. Peki ya PHP process (işlem) limitleri? Onlardan hiç kimse bahsetmemiş. Aynı anda kaç process çalışmasına izin veriyorsun? 10, 20, 30? Ya PHP hafıza limitleri? hafıza mı.. o da ne?

Uzun lafın kısası, umarız bu yazından sonra içinde “sınırsız” terimi geçen bir hosting paketi gördüğünüzde yüzünüzde hafif bir tebessüm oluşturmayı başarmışızdır.

Gelelim sadede…

1996 yılından beri hosting hizmetleri kullanan, yurtiçi ve yurtdışında onlarca farklı hosting sağlayıcıya “müşteri” olmuş kullanıcılar olarak, sizlerin çektiği sıkıntıları biz de yaşadık. Hiçbir zaman hosting sağlayıcı olarak tercih ettiğimiz firmadan “sınırsız” alan, bant genişliği ve benzer taleplerimiz olmadı… en çok sıkıntısını çektiğimiz başlıca konular şunlar oldu;

  • Yavaş ve yetersiz network altyapısı. (özellikle yerli sağlayıcılar)
  • Kullanıcı başına düşen yetersiz kaynak paylaşımı. (aşırı miktarda hesapla doldurulmuş sunucular.)
  • İhtiyaç duyduğumuz modüllerin kurulu olmaması. (örneğin jpeg/png sıkıştırma yazılımları, apc/memcached gibi servisler.)
  • Hesapların aşırı kaynak kullanımı bahane edilerek habersiz duraklatılması.
  • Destek çağrılarına uzun sürede standart yanıtlar almak, bazen hiç yanıt alamamak.

Bütün bu yaşadığımız olumsuzluklardan sonra, yazının başında da bahsettiğimiz gibi, Türkiye’de çok geride gördüğümüz hosting sektörüne farklı açılımlar katmaya ve insanlara projelerine saç baş yolmadan odaklanma imkanları sunan, üst düzey sitelerin kullandıkları teknolojileri normal kullanıcıların kullanımına sunan yapıda hosting hizmetlerini başlatmaya karar verdik.

eretek hosting banner

En büyük farkımız, bu hizmeti paylaşımlı hosting fiyatlarına yakın, tüm kullanıcılara KVM teknolojisi ile sanallaştırılan farklı sanal sunucular içinde veriyor olmamız. Elbette sanal sunucuların tüm yazılım ve bakım yönetimini biz üstleniyor olacağız.

Herkesin payına düşen belirli miktarda SSD disk alanı, RAM, bant genişliği ve CPU, kullanılmasa dahi, KVM sayesinde başkaları ile paylaştırılmadan kullanıma her zaman hazır durumda olacak.

Üzerinde hassasiyetle durduğumuz tek konu, paylaşılan içerik, dosya, görüntü, film ve ses dosyalarının yasalara uygun olması. Bunun dışında birşeye karışmıyoruz. Satın aldığınız paketin limitleri dahilinde ne isterseniz yapabilirsiniz.

“Sınırsız” şeklinde hiçbir ibarenin olmadığı, herşeyin net bir şekilde sunulduğu paketlerimizi incelemek için yukarıdaki grafiği tıklayarak hosting sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sizi temin ederiz, bugüne dek yaşadığınız en iyi hosting deneyimi olacak.